Pielęgnacja i higiena
Przygotował: Bartek

Skóra i sierść.
        Pielęgnacja sierści pas długowłosego polega na codziennym szczotkowaniu drucianą szczotką o cienkim, sprężystym druciku, raczej długim. Najbardziej podatny na filcowanie jest włos za uszami , na podgardlu oraz na ogonie. Te miejsca należy codziennie przeczesać lub przeszczotkować. Jeśli nie roczeszemy włosa powstaną kołtuny bolesne i trudne do usunięcia. Kąpiele w wannie z użyciem szamponów nie są wskazane. Jeśli piesek ubrudzi się w błocie podczas spaceru należy spłukać brudne miejsca prysznicem bez użycia środków do mycia zwierząt. Wskazane jest " mycie na sucho " przy użyciu mąki ziemniaczanej lub sproszkowanej kredy. " Wykąpany " w ten sposób pies dłużej utrzymuje czystość niż pies wykąpany w wodzie. Bernardyn uwielbia wodę , dlatego powinien latem mieć dostęp do zbiornika wodnego. Pływanie znakomicie wpływa na rozwój mięśni oraz poprawia samopoczucie pieska.

Pazury.
        Pazury u psów chodzących po miękkim podłożu należy co pewien czas skracać specjalnymi nożyczkami ( dostępne w sklepach zoologicznych). Zimą podczas dłuższych spacerów w śniegu, między palcami i na podbiciu łapy zamarzają bryłki lodu ( bardzo to utrudnia psu poruszanie się , które staje się wręcz bolesne), wówczas należy bardzo krótko przystrzyc sierść w okolicach łapek a bezpośrednio przed wyjściem na spacer posmarował psu łapy wazeliną.

Uczy.
        W uszach każdego psa znajdują się bakterie i grzyby. Zapalenie ucha jest schorzeniem bardzo trudnym do wyleczenia często kończącym się głuchotą. Należy solidnie kontrolować stan ucha. Od czasu do czasu przeczyścić za pomocą wacika nawiniętego na pencetę zwilżoną olejkiem parafinowym ( polecam Oticlar sprawdzony przez mnie ).

Oczy.
        Kształt oczu bernardyna sprzyja występowaniu u niego zapalenia spojówek. Przejawia się ono łzawieniem oraz przekrwieniem oczu. Gdy wystąpiąpią u psa takie objawy należy zapuszczać do worka spojówkowego krople ( 10-procentowy sulfacetamid lub 0,3-procentowy roztwór gentamecyny). Zapalenie rogówki najczęściej występuje przy wywinięciu powieki do środka oraz stałym podrażnianiu oka łapką lub przedmiotem. Leczenie polega na systematycznym zakraplaniu oka gentamycyną oraz stosowaniu cotygodniowych blokad pozagałkowych, wykonywanych ze sterydu z antybiotykiem. Leczenie trwa 2 -3 miesiące a pozostające blizny ograniczają psu pole widzenia.

Zęby.
        Pies czyści sobie zęby sam, gryząc kości czy też suche jedzenie. U starszych psów ( powyżej 6 roku życia) tworzą się nadziąślaki. Z czasem urywają się same powodując obfite krwawienie. Należy wówczas nacierać bolesne miejsca ałunem lub też przypalić rozgrzanym do czerwoności żelazem. Bernardyny są niezwykle wytrzymałe na ból jeśli mają pełne zaufanie do właściciela , potrafią znieść i taki zabieg.