Żywienie
Przygotował: Bartek
Fundamentalna zasada hodowców angielskich "przez żołądek do rasy" do dziś nie straciła na aktualności. Pieknego psa można wyhodować pod warunkiem dostarczenia mu niezbędnego pokarmu. Ustalając jadłospis psa należy mieć na uwadze, że bernardyn jest zwierzęciem mięsożernym i że jego rozwój przebiega niesłychanie dynamicznie.
Już od najmłodszego ( 8tyg.) należy szczeniakowi podawać surowe, mielone lub siekane mięso wołowe. Bardzo wskazane są serca, szczególnie wołowe oraz konina i baranina. Wątroba ( po oczyszczeniu z żółci) będąca źródłem wielu witamin, powinna być podawana 2 -3 razy w tygodniu zwłaszcza przez pierwszych 9 miesięcy życia.
Niezbędny do prawidłowego rozwoju jest także biały ser. Dostarcza on młodemu organizmowi nie tylko białka, tłuszczów i witamin ale także soli wapniowych od których zależy prawidłowe kostnienie i wzrastanie szkieletu.
Jaja, łącznie ze skorupkami, bardzo smakują szczenientom i dostarczają im wszelkich niezbędnych w tym okresie składników. Dlatego wskazane jest dodawanie jednego gotowanego na miękko jajka do zasadniczej karmy. Po 9 miesiącu życia wycofujemy jajka z jadłospisu, zaś w wielu 12 - 14 miesięcy psu wystarczy 1 jajko na tydzień lub wcale.
Ryby podajemy psom dorosłym. Szczeniętom sporadycznie, wyłącznie w razie trudności z zaopatrywaniem w odpowiedni pokarm.
Węglowodanów dostarczają głównie pieczywo, makaron i często polecane płatki kukurydziane dla szczeniąt.
Kaszy nie podaje się gdyż ulega fermentacji w psim żołądku i może powodować skręt żołądka.
Kości ( chrząstki), najlepiej cielęce, należy wprowadzać od najmłodszego,początkowo dla zabawy, podając je zawsze po zasadniczym posiłku.
Żaden preparat nie zastąpi witamin, mikroelementów i soli mineralnych zawartych w warzywach i owocach ( tarta marchew , jabłko, gruszka, burak mieszane z karmą zasadniczą).
Witaminki:
Fosforan wapnia ( słoik 25dkg) - do kupienia w aptekach prowadzących sprzedaż leków recepturowych ( sklepy z artykułami dla zwierząt miewają fosforan wapnia mieszany pół na pół przeważnie z cukrem pudrem). Przyjmuje się , że mniej więcej 40-50% podanego fosforanu wapnia odkłada się w tkance kostnej, pozostałość jest wydalana ( dlatego mniej szkodliwy jest nadmiar niż niedobór fosforanu wapnia przy odpowiednim dawkowaniu witamini D3 odpowiedzialnej za za stopień jego przyswajalności).
Dawkowanie witamin
do 3. miesiąca - fosforan wapnia 3x1 łyżka stołowa , Falvit 2x1 drażetka, Witamina C Forte 3x1drażetka
do 4. miesiąca - fosforan wapnia 3x2 łyżki stołowe , Falvit 3x1 drażetka, Witamina C Forte 3x2 drażetki
do 5. miesiąca - fosforan wapnia 4x2 łyżki stołowe, Falvit 4 drażetki, Witamina C Forte 6 drażetek dziennie
od 6. do 12. miesiąca - Falvit 4-5 drażetek dziennie, Witamina C Forte 6-8 drażetek dziennie
od 13. do 18. miesiąca - Falvit 3x1 drażetek dziennie, witamina C Forta 5-6 drażetek dziennie
Dorosły pies powinien dostać dziennie 2-3 drażetek Falvitu ( witaminy C nie podajemy jej zawartość w Falvicie jest wystarczająca).
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL