Schorzenia
Przygotował: Bartek
Skręt żołądka
choroba ta przychodzi niespodziewanie, zdrowe zwierze w przeciągu zaledwie kilku godzin może zachorować a straszliwe męki i ból prowadzą do śmierci. Operacja przeprowadzona na czas nie daje żadnej gwarancji że choroba nie powtórzy się. Najczęściej choroba powtarza się w przeciągu kilku miesięcy niestety drugiego skrętu psy w 99% nie przetrzymują, jeśli jednak uda im sie przeżyć to za ok pół roku wykończy się na niewydolność nerek. Jeśli nie da się uratować psa z tak okrótnej choroby róbmy wszystko aby do niej nie dopóścić!!!
PECHOWE ZDARZENIA!!!
- pies od dłuższego czasu (1 - 3 tygodni) nie dojada, a następnie zjada znacznie więcej pokarmu niz jadł uprzednio, w dodatku jest to pokarm łatwo fermentujacy w psim żołądku (np. kasza jęczmienna)
- pies bezposrednio po posiłku wykonuje gwałtowne ruchy (zeskakiwanie z łóżka lub schodzenie ze schodów)
CO ROBIĆ GDY PIES DOSTANIE SKRĘTU ŻOŁĄDKA!!!
- podajemy środek rozkurczowy (dożylnie 1 ampułkę Halidonu lub 2 ampułki papaweryny w zastrzyku domięśniowym w pośladek oraz 200-300 mg półbursztynianu hydrokortyzonu domięśniowo lub dożylnie)
- telefon do chirurga z prośbą o przygotowanie narzędzi do operacji psa
Choroba zwyrodnieniowa
choroba występująca u wszyskich masywnych ras. Rozpoczyna sie dość wcześnie bo już u 2 - 3 letniego psa na zdjęciach rentgenowskich można zaobserwować zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzeń krawędzi trzonów kręgowych lub dziobów kostnych. Zmiany mogą dotycznyć wszystkich stawów, jednak pierwsze symptomy choroby dają sie zaobserwować w kręgosłupie. Pierwszyą oznaką choroby jest atak bólów korzonkowych, stawiający cierpiące zwierze dosłownie na nogi. Pies przez długi czas nie może znaleźć sobie miejsca ani sie położyć gdyz każda próba położenia się kończy się opnownym poderwanie nan nogi spowodowanych przeszywającym bólem. Bóle korzonkowe odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa mogą się objawiać utykaniem na tylną kończynę lub przejściowym jej niedowładem.
Leczenie ( tylko przez lekarza weterynarii ):
polega na podaniu silnego środka przeciwbólowego, dalsze leczenie to skojarzenie środków likwidujących stan zapalny korzonków nerwowych oraz leków ograniczających efekt zmian zwyrodnieniowych.
Aby efekt był w pełni skuteczny , choremu psu należy zapewnić suche i nie zbyt zimne pomieszczenie ( 17- 29 stopni Celcjusza ). Bernardyny są psami wytrzymałymi na mróz ale jednocześnie niebywale wrażliwymi na wilgoć i podatne na zmiany reumatyczne.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL