Schorzenia
Przygotował: Bartek
Niewydolność krążenia
główną przyczną niewydolności krążenia jest słabo rozwinięte serce w stosunku do masy ciała bernardyna. To właśnie małe serce jest przyczyną krótkiego życia bernardynów. Zadaniem właściciela jest doprowadzenie do powiększenia masy mięśnia sercoweg psa poprzez odpowiednią symulację. Polega ona na racjonalnym stosowaniu treningu fizycznego.
Objawem niewydolności kążenia jest zmniejszona ruchliwość psa, niechęć do biegania, szybkie męczenia się, długie postoje podczas spaceru, szybkie ( powyżej 75 uderzeń na minutę) i nierówne bicie serca.
W leczeniu niewydolności krążenia niezastąpiona jest naparstnica, która uratowała życie milionom ludzi i zwierząt. Choroba wymaga fachowej opieki lekarza weterynarii.
Choroba wieńcowa
łączy się z niewydolnością krążenia gdyż mniej wydolny mięśień gorzej zaopatruje w tlen cały organizm, łącznie z tętnicami wieńcowymi. żadko zdarza się że niewydolności krążenia nie towarzyszy choroba wieńcowa.
Charakterystycznym objawem choroby wieńcowej jest utykanie psa na przednią łapkę. Towarzyszy większemu wysiłkowi fizycznemu lub silnym emocjom i objawia sę na ogół lekką kulawizną przedniej łapy, trwającą kilka godzin, czasem znacznie krócej, wyjątkowo 2 - 3 dni. Podobnie jak niewydolność krążenia chorba wieńcowa wymaga opieki lekarza weterynari.
Zawał mięśnia sercowego
czynnikiem ryzyka zwału jest m.in. duzy wysiłek fizyczny jak i olbrzymi stres psychiczny np. walka z innym psem lub też krycie suki. W przypadku rozległego zawału śmierć jest natychmiastowa, przy zawale obejmującym mniejsze partie serca czasem daje sie uratować psu życie. Leczenie psa po zawale jest bardzo trudne. Obejmuje walke z bólem , ograniczanie rozległości martwicy, walkę ze wstrząsem oraz zaburzeniami rytmu.
Dysplazje stawów
Dysplazja stawu biodrowego
Dysplazja stawu łokciowego
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL